Актуальною проблемою фармації залишається нормування та механізація технологічних процесів приготування супозиторіїв. Велика увага в галузі технології лікарських форм приділяється удосконаленню методів отримання м’яких лікарських форм і, зокрема, супозиторіїв.
Стейкголдер, провізор вищої категорії Ходаковська Лариса Іванівна, 9 жовтня 2024 р. провела із студентами групи ІІІ МС-21 (1 бригада) заняття, на якому була висвітлена проблема виготовлення та оптимізації технології нових видів супозиторіїв.
У теперішній час опрацьовуються та удосконалюються технології декількох видів супозиторіїв: ліофілізованих, пресованих (таблетованих), порожнистих та шаруватих.
Принцип приготування ліофілізованих супозиторіїв полягає у заморожуванні при температурі —50-70°С емульсії або суспензії лікарської речовини у супозиторній формі. Заморожені супозиторії витягають із форми та піддають ліофілізації з подальшим додаванням супозиторної основи. Супозиторії, отримані таким способом, швидко розчиняються у прямій кишці, не викликаючи її подразнення.
Приготування пресованих (або таблетованих) супозиторіїв базується на перетворенні жирових супозиторних мас на форму порошку, що дозволяє йому вільно висипатись із завантажувальної лійки та приготуванні супозиторіїв, подібно до таблеток – методом пресування, використовуючи матриці та пуансони відповідної форми.
Технологія виготовлення порожнистих супозиторіїв полягає у тому, що спочатку виготовляється порожниста форма супозиторію, яка заповнюється рідкою лікарською речовиною, а потім (поверх рідкої лікарської речовини) заповнюється розплавленою основою з наступним її застиганням. При отриманні двошарових супозиторіїв для одержання оболонки використовують основу з нижчою температурою плавлення, а для стрижня – з вищою.